Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Burgan Bank Türkiye

1989 yılında Tekfen Yatırım Finansman Bankası A.Ş. adıyla kurulan Banka, kısa sürede kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanlarında sektörün önde gelen bankaları arasında yerini almıştır. 2001 yılında büyüme planları ve ticari bankacılık alanındaki birikimlerini aktarma kararıyla Bank Ekspresi bünyesine katmıştır. 2007 yılında Tekfen Grubu, Eurobank EFG ile ortaklığa gitmiş, Eurobank Tekfen A.Ş. adıyla faaliyetlerine devam etmiştir.

Burgan Bank, 21 Aralık 2012 tarihinde, Eurobank ve Tekfen Holding’e ait olan hisseleri satın alarak %99,26 payla ana hissedar olmuş, 28 Ocak 2013 tarihinden itibaren Banka’nın unvanı Burgan Bank A.Ş. olarak değişmiştir.

Burgan Bank, Türkiye’de 14 ilde önemli sanayi ve ticaret bölgelerine yayılmış 32 şubesiyle, müşterilerinin «çözüm ortağı» olarak hizmet sunmaktadır. Doğruluk ve güvenilirlik başta olmak üzere, bankacılık etik ilkelerine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürürken istikrarı ve kaliteyi ön planda tutarak, müşterileriyle uzun soluklu ilişkiler kurmayı hedeflemektedir.

Burgan Bank Türkiye, dünyanın yükselen merkezi MENA bölgesini yakından tanıyan ve dinamiklerini iyi bilen ana hissedarı ile birlikte müşteri hedeflerini bankacılık faaliyetlerinin merkezine koyarak "size odaklı bankacılık anlayışı" ile hareket etmektedir. Kurumsal, ticari, perakende bankacılık segmentlerinde geniş bir müşteri kitlesi bulunan Banka, Burgan Leasing ve Burgan Yatırım iştirakleri ile de sinerjik bir işbirliği içinde hizmet vermektedir.

Vizyon ve Misyon

Vizyon

Finansal hizmetler sektöründe en iyi uygulamaları, yenilikçiliği ve paydaşlarına değer katan hizmetleri sürekli hayata geçirerek, kendi sınıfında Türkiye'nin en iyi hizmet sağlayıcısı olmak.

Misyon

Burgan Bank, güven ve dürüstlük üzerine inşa edilmiş ilişkiler kapsamında, uzman finansal ve yatırım çözümleri sunarak işinizin ve şahsi varlığınızın büyümesine yardım eden finansal iş ortağınızdır.

Hedefler

Faaliyetlerini müşteri memnuniyeti, operasyonel ve teknolojik yetkinlik ve insan kaynağının gelişimi temelleri üzerinde inşa eden Burgan Bank, tüm paydaşları (müşterileri, çalışanları ve hissedarları) için ürettiği değeri en yüksek seviyeye ulaştırmayı hedefler. Paydaşlarımız için yarattığımız bu değerin; tutarlı, büyüme odaklı ve kurumsal yönetim çerçevesi dahilinde üretilmiş olması esastır.

Değerlerimiz

Biz Olmak

 • Burgan ailesi olarak birbirimize destek oluruz.
 • Uyum içerisinde çalışırız.
 • Birbirimizin görüşlerini dinler; farklı fikirlere saygı duyarız.
 • Birbirimize karşı açık davranırız; hakkaniyet prensibiyle hareket ederiz.

Dinamizim

 • Değişimi fırsat olarak görürüz; değişen şartlara hızla uyum sağlarız.
 • Hayata hızlı geçirilebilecek kararlar alırız; yaratıcı ve pratik çözümler üretiriz.
 • Alternatif bakış açılarıyla işimizde fark yaratırız.

Kazanmak

 • Hedef odaklı hareket eder; zorlayıcı hedefler belirleriz.
 • Daha iyiye ulaşmak için çaba gösterir, engeller karşısında pes etmeyiz.
 • Başarı için gösterilen içten çabayı her zaman takdir ederiz.
 • Hedeflerimize ulaşırken sahip olduğumuz kaynakları verimli kullanırız.

Burgan Bank Grubu Hakkında

KIPCO Grubu'nun (Kuwait Projects Company) bir iştiraki olarak 1977 yılında kurulan ve özellikle kurumsal müşteriler ile finansal kurumlara odaklanmış olan Burgan Bank, aynı zamanda bireysel ve özel bankacılık alanlarında büyüyen bir bankadır.

Burgan Bank, çoğunluk hissesine sahip olduğu iştirakleri; Gulf Bank Algeria (Cezayir), Bank of Baghdad (Irak ve Lübnan), Tunis International Bank (Tunus) ve hisselerinin tamamına sahip olduğu Burgan Bank Türkiye ile MENAT (Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye) bölgesinin en büyük şube ağına sahip bankalarından biridir. Ayrıca, Birleşik Arap Emirliklerinde faaliyet gösteren kurumsal ofisi ‘Burgan Financial Services Limited’ ile çeşitli finansman olanaklarına katılım imkanı sağlamaktadır. Yaygın gelir tabanı, çeşitlendirilmiş fonlama kaynakları ve güçlü sermaye yapısı sayesinde performansını sürekli geliştiren Burgan Bank, ileri teknolojiye sahip alt yapısı ile sunduğu hizmet ve ürün gamıyla yerel piyasada olduğu kadar MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde de öncü konumdadır.

Yüksek standartlara ulaşma hedefini ‘güven, bağlılık, mükemmeliyet ve ilerleme’ değerleri üzerine inşa ederken, ürün ve hizmetlerini ‘Her şeyden önce insan’ yaklaşımı ile geliştirmektedir. Burgan Bank, bir prestij sembolü olarak bilinen ISO 9001: 2015 sertifikasını Körfez İş Birliği Teşkilatı Bölgesiʼnde (GCC) ve Kuveytʼte beş kez üst üste almaya hak kazanan sayılı bankalardan biridir. Aynı zamanda Kuveyt'te on iki yıl üst üste JP Morgan Chase Kalite Ödülü'nü kazanan tek bankadır.

Burgan Bank sitesi için tıklayınız.

Organizasyon Yapımız

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu BaşkanıE.Hakan Eminsoy
Yönetim Kurulu Başkan VekiliAbdelkarim A.S. Kabariti
Yönetim Kurulu ÜyesiKhaled F.A.O. Alzouman
​Yönetim Kurulu ÜyesiMehmet Alev Göçmez
Yönetim Kurulu ÜyesiHasan Kılıç
Yönetim Kurulu ÜyesiMohammad M.A.H.S. Almael
Yönetim Kurulu ÜyesiFadhil M.GH.A. Abdullah
Yönetim Kurulu ÜyesiMoustapha Chami
Yönetim Kurulu Üyesi,Genel MüdürA. Murat Dinç

Üst Yönetim

Yönetim Kurulu Üyesi, Genel MüdürA. Murat Dinç
Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı
Darço Akkaranfil
Birikim Yönetimi Genel Müdür YardımcısıAslı Koçer
Dijital Bankacılık Genel Müdür YardımcısıHalil Özcan
İç Sistemler Genel Müdür YardımcısıCihan Vural
İnsan Kaynakları, Organizasyon ve Kurumsal İletişim Genel Müdür YardımcısıLevent Ergin
Krediler Genel Müdür YardımcısıYener Yazlalı
Krediler İzleme ve Yasal Takip Genel Müdür Yardımcısı
Banu Ertürk
Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür YardımcısıKerem Sözügüzel
Mali İşler Genel Müdür YardımcısıZeynep Bozkurt
Operasyon ve Yönetim Hizmetleri Genel Müdür YardımcısıEsra Aydın
Hazine, Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Genel Müdür YardımcısıErdal Arda Türerer
Risk Yönetimi Genel Müdür YardımcısıTuba Onay Ergelen
Baş Hukuk Müşaviri
Çiğdem Dayan
Perakende Krediler Grup BaşkanıTangül Koçer

Bankacılık Etik İlkeleri

Burgan Bank, Tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması , mali piyasalarda güven ve istikrarın sağlanması, ekonomik kalkınmanın gereklerini de dikkate alarak, mevduat ve kredi sistemlerinin etkin şekilde çalışmasının sağlanması ekonomide önemli zararlar doğurabilecek işlem ve uygulamaların önlenmesinin yanı sıra toplumsal yararın gözetilmesi ve çevrenin korunması amacıyla aşağıda belirtilen genel ilkeler doğrultusunda faaliyet göstermektedir.
 • Dürüstlük
 • Tarafsızlık
 • Güvenirlilik
 • Saydamlık
 • Toplumsal yararın gözetilmesi ve çevreye saygı
 • Kara paranın aklanması ile mücadele
 • Bankalararası bilgi alışverişi , personel hareketleri ve rekabette ilkeli davranmak.
 • Müşteri ilişkilerinde , bilgilendirme, hizmet kalitesi güvenlik konularında gerekli hassasiyeti göstermek ve müşteri şikayetlerini anında değerlendirmek.
 • Çalışanlarını bankacılığın saygınlığını koruyacak, görevlerinin gerektirdiği bilgi , birikim ve sorumluluk duygusuna sahip kişilerden oluşturmak
 • Kamu kurum ve kuruluşları ile ilişkilerinde dürüstlük ve saydamlık ilkeleri doğrultusunda hareket etmek.

Bağlı Ortaklıklarımız

Ticaret UnvanıBankanın Payı (%)
Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.100,00%
Burgan Finansal Kiralama A.Ş. 99,99%

Pay Sahiplerimiz

Pay SahibiPay TutarıPay Oranı (%)
Burgan Bank K.P.S.C.2.639.881.700,24 TL99,58%
Diğer11.116.018,28 TL0,42%
Toplam2.650.997.718,52 TL​100,00%

12.05.2022 tarih ve 2022/19 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile; 1.890.000.000 TL olan Bankamız sermayesinin, 4.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak üzere; 765.500.000 TL artırılarak 2.655.500.000 TL'ye çıkartılmasına ilişkin olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan gerekli izin alınmıştır. Ana ortaktan yapılan apel tahsilatı ile Bankamızın ödenmiş sermayesi 2.650.997.718,52TL’ye artırılmış olup sermaye artırım süreci devam etmektedir.

Hesap Muhabirlerimiz

Döviz CinsiBanka Adı
EURDeutsche Bank AG, Frankfurt, DEUTDEFF
(TÜM HAZİNE İŞLEMLERİ)
Commerzbank, Frankfurt, COBADEFF
USDJPMorgan Chase Banka NA, New York, CHASUS33
(TÜM HAZİNE İŞLEMLERİ)
Citibank, New York, CITIUS33
AUDANZ Bank, Sidney, ANZBAU3M
CADBank of Montreal, Toronto, BOFMCAM2
CHFZuercher Kantonalbank, Zurich, ZKBKCHZZ
DKKDanske Bank, Copenhagen, DABADKKK
GBPBarclays Bank Plc, London, BARCGB22
Standard Chartered Bank Plc, London, SCBLGB2L
(TÜM HAZİNE İŞLEMLERİ)
JPYBank of Tokyo Mitsubishi, BOTKJPJT
NOKDNB Bank, Oslo, DNBANOKK
SEKDANSKE BANK, Stockholm, DABASESX
KWDBurgan Bank S.A.K., Kuwait
SARRiyad Bank, Riyadh, RIBLSARI


Risk Yönetimi

Bankacılık risk alımı gerektiren bir alan olduğundan bu riskin etkin şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Bankacılık faaliyeti açısından risk, bankanın zarara uğrama ihtimalini ifade eder. Risk Yönetimi bu zararın en aza indirgenmesi için gerekli tüm önleyici önlemleri almakla yükümlüdür. Risk yönetimi faaliyetleri; riskin belirlenmesi, ölçülmesi ve yönetilmesi süreçlerini içerir. Burgan Bank, Basel 2 kriterleri ile uyumlu etkin risk yönetimi politikaları uygulamaktadır.

Piyasa riski: Burgan Bank’ ın para ve sermaye piyasalarında yürüttüğü faaliyetlerden dolayı maruz kaldığı riskin ölçülmesinden sorumludur. Piyasa Riski Birimi faaliyetleri; anlaşılabilir risk profilinin oluşturulması, piyasa riskiyle ilgili araçların uygulanması ve riski azaltmaya ve kontrolleri geliştirmeye yönelik çalışmalardan oluşmaktadır.

Kredi Riski: Karşı tarafın kredi sözleşmesindeki yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getirmemesi nedeniyle meydana gelecek kayıp olasılığını ifade etmektedir. Kredi riski yönetimi faaliyetleri, Kredi Riski Birimi tarafından yürütülmektedir. Bu bağlamda, kredi riskinin ölçülmesi, yönetilmesi ve takibi için kredi portföyünün analiz edilmesi, portföyde oluşabilecek kayıplar ve bunların en aza indirilmesi ile ilgili çalışmalar yürütülmektedir.

Operasyonel risk: Operasyonel risklerin tanımlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi, ölçülmesi, raporlanması ve sonuç olarak da azaltılmasına ilişkin faaliyetleri kapsamaktadır. Bu kapsamda insan, süreç, sistem hataları ve harici olaylar dikkate alınmakta ve operasyonel risk düzeyini etkileyen iç ve dış faktörler sürekli olarak gözden geçirilmektedir.