Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eurobond Nedir?

Eurobondlar; devlet hazineleri, şirketler ya da kurumlar tarafından ihraç edilebilen ülkenin para biriminden farklı bir para biriminde olan borçlanma araçlarıdır. Eurobondlar birer kuponlu tahvildir ve finansman sağlamak amacıyla çıkarılmaktadırlar. Ana hatlarıyla devlet tahvili ve hazine bonolarıyla benzer özelliklere sahiptirler.

Eurobondların Özellikleri

Uluslararası piyasalarda JPY, CHF para biriminde ihraç edilenleri olsa da genellikle EURO ve USD cinsindedirler. USD cinsi eurobondlar Amerikan Hazine Bonoları referans alınarak çıkarılmaktadır. EURO cinsi eurobondlar ise Alman Hazine Bonoları referans alınarak çıkarılmaktadır. 5-30 yıl gibi uzun vadeli yatırım araçlarıdır. Uzun vadelerinden dolayı kuponlu olarak ihraç edilmektedirler. Böylelikle, alıcısına belirli bir nakit akımı sağlamaktadırlar. Kupon ödemeleri, kural olmamakla birlikte genellikle USD cinsi eurobondlarda 6 ayda bir, EURO cinsi eurobondlarda yılda bir defa olmak üzere yapılmakta olup kupon faizleri, yıllık basit faiz olarak ifade edilir. Kupon ödemeleri ve anapara ödemesi eurobondun ihraç edildiği döviz cinsinden yapılmaktadır.

Euronond Riskli midir?

Eurobondlar ihraç eden kurum garantilidirler ve risk iştahı yüksek olmayan, uzun vadeli yatırımını döviz cinsinden yapmayı tercih eden yatırımcılar için uygun bir yatırım aracı olarak sayılmaktadırlar. Getirileri ülkenin risk primiyle doğru orantılıdır. Piyasa koşullarına göre gerektiğinde vade bitimi beklenmeden nakde çevrilebilmektedirler, yüksek likiditeye sahiptirler. Vade sonuna kadar elden çıkarılmamaları durumunda anapara ve kupon faizleri ihraç eden kurumun garantisi altındadır. Diğer yatırım araçlarına göre riskleri düşük kabul edilmekle birlikte, vade sonu beklenmeden elden çıkarılmaları durumunda piyasa koşullarına göre anaparadan kayıp riski taşımaktadırlar.

Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımcılar diledikleri zamanda eurobondları bankalar ya da aracı kurumlar aracılığıyla alıp satabilecekleri gibi bazı yatırım fonları üzerinden de eurobond yatırımı yapabilmektedirler. Paranı en doğru şekilde değerlendirmek için hemen bir ON yatırım hesabı aç, kendinin bankacısı ol.

* Sadece bilgi amaçlıdır, banka açısından bir bağlayıcılığı yoktur.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç