Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?
Kredi notu, bankaların ve finans kuruluşlarının size karşı duyacağı güveni gösteren bir değerdir. Kredi notu ile sizin finans sistemi için ne derece risk temsil ettiğiniz belirlenir. Belirlenen not ise kredi veya kredi kartı gibi hizmetlerin verilmesi için yapılan risk analizinde dikkate alınır.

Kredi Notu Nedir?

Finans sisteminde kredi notu olarak kullanılıyor olsa da gündelik hayatta Findeks notu olarak da karşınıza çıkabilmektedir. Kredi notu, bankalara yapılan ödemelerin analizi yapılarak çıkarılan bir değerdir. Bu sebeple henüz bankalar ile ilişkisi olmayıp yeni sayılabilecek bir kişi için bir nottan bahsedilemez. Tamamen müşteri geçmişine yönelik verilerle elde edilir. Kredi notu nasıl hesaplanır öğrenmek için ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz; Kredi Notu Nedir?

Kredi notunun yüksek olması, size duyulacak güvenin de artması anlamına gelmektedir. Bankalardan alacağınız kredi kartı ve krediler için bu kriter önemli bir detaydır. Bu sebeple bu notu yükseltmek, sürecin daha hızlı ve sorunsuz olması demektir. Peki, kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz?

Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi notunuzu yükselterek, bankacılık ürün ve hizmetlerine daha kolay erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için birkaç adım atmanız yeterli olacaktır.

 • Kredi kartlarınızın limitlerini gözden geçirin. Önemli olan yüksek limitli karta sahip olmanız değil, düzenli şekilde ödeme yapabileceğiniz düzeyde olmasıdır.
 • Kredi notunuzu yükseltmenizin en temel yolu, ödemelerin zamanında yapılmasıdır. Bu sebeple kredi ve kredi kartına dair borçların ödemesini düzenli ve zamanında yapın.
 • Kredi kartı ödemesi yaparken sadece asgari ödemeyi göz önüne almayın. Yapılan büyük yanlışlardan birisidir. Tüm borcun ödenmesine özen gösterin.
 • Kredi kullanmak, kredi notunuza olumlu yönde etki edecektir. Fakat aşırıya kaçmak iyi bir izlenim oluşturmaz. Bu sebeple sık sık kredi çekmeyin.
 • Kredi başvurusu yapıyor iseniz, size en uygununu belirleyip başvuru yapın. Aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusu olumsuz bir durumdur.
 • Hesaplarınıza düzenli olarak para giriş çıkışı olması artı bir durumdur. Ayrıca kredi başvurusu yapacak iseniz hesabınızda toplu para bulunması size olumlu şekilde yansıyacaktır.
 • Bankalardan hiçbir hizmet almamak ile temiz ve güvenilir olacağınızı düşünmeyin. Tam aksine bankalar için değerlendirilemeyen bir kişi olarak bilinirsiniz ve kredi notunuz olmaz. Bu da olumsuz bir durumdur. Bunun önüne geçmek için en azından minimum düzeyde hizmet almaya özen gösterin.
 • Düşük limitli kredi kartı ve düşük miktarda bir kredi çekerek kendinizi bankaya tanıtın. Bu hizmetlere dair ödemelerinizi de düzenli yaparak notunuzu daha da yukarılara çekin.
 • Fatura ödemelerinizin de düzenli olması olumlu bir durumdur. En azından borçlu görünmemeye özen gösterin. Bunu sağlamak için fatura ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Hesabınız var ama kullanmıyor iseniz, o hesaplarınızı kapatın. Sadece aktif şekilde kullandığınız hesaplarınızı açık tutun.
 • Borçlarınız ile gelirinizin arasındaki farkı çok açmayın. O dengeyi ne kadar korursanız notunuz da o derece yüksek olacaktır.

Kredi Notunun Değerlendirilmesi

Kredi notu, 1 ile 1900 arasında bir değere sahiptir ve 5 farklı risk grubuna ayrılmıştır. Bu gruplar, kişinin risk düzeyini belirlemektedir ve kredi notunun hangi aralıkta olduğuna göre belirlenmektedir. Risk gruplarına bakacak olursak;

 • 1-699: En Riskli
 • 700-1099: Orta Riskli
 • 1100-1499: Az Riskli
 • 1500-1699: İyi
 • 1700-1900: Çok İyi şeklindedir.

Bu gruplara bakıldığında en riskli grupta yer alan kişilerin, başvuruları hemen reddedilmektedir. Orta riskli grup, bir nebze daha olsa kabul görmeye yakındır fakat başvuruları çok büyük oranda ret ile sonuçlanmaktadır. Az riskli grubun başvuruları gelirlerine bağlı olarak kabul edilebilirken, iyi grubun başvuruları yüksek ihtimalle kabul görmektedir. Çok iyi grubu ise, bankaların en güvendiği kişilerdir ve başvuruları çok hızlı onay almaktadır. Hatta düşük faizli krediler de bu gruptaki kişilere verilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç