Temettü Nedir?

Temettü Nedir?

Temettü Nedir?

Temettü, şirketlerin bir yıl sonunda elde edilen kar tutarından mevcut ortaklarına nakit olarak kar payı dağıtılmasını ifade etmektedir. Temettü, yıllık bilançodan net kar veya yedek akçeler kalemlerinden dağıtılabilir. Temettü dağıtım kararları şirketlerin ilgili bilanço dönemi sona erdikten sonra gerçekleştirilen genel kurul toplantısında alınır. Temettü ödemesi almak için genel kurulda belirlenen temettü dağıtım tarihinden bir gün veya daha öncesinden hisse senedine sahip olmak gerekmektedir.

Temettü Dağıtımı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Şirketin genel kurulunda temettü dağıtım kararının alınmasının ardından, 1 TL nominal değerli paya ödenecek nakit kar payı brüt olarak belirlenir. Brüt nakit kar payına %10 stopaj uygulandıktan sonra net ödenecek nakit temettü miktarı yatırımcının hesabına belirlenen dağıtım tarihinden iki gün sonra hesabına yatırılır. Temettü dağıtımının ardından ilk işlem gününde hisse senedinin fiyatı dağıtılan brüt miktar kadar düşüş gösterir. Örneğin 10 TL değeri olan bir hisse senedinden, hisse başı brüt 2.00 TL'lik bir temettü dağıtımı olması halinde, hisse fiyatı sonraki işlem günü 8 TL olarak işleme başlamaktadır.

Temettü Verimliliği Nedir?

Temettü geliri elde etmek için bir yatırım kararı alınacaksa temettü verimliliği kavramı ön plana çıkmaktadır. Temettü verimliliği, Şirketin son ödediği yıllık temettünün cari pazar fiyatına bölünmesi ile bulunur. İstikrarlı ve yüksek temettü verimi uzun vadeli yatırım için ön plana çıkarken, şirketin kar elde ettiğini ve faaliyetlerinin olumlu devam ettiği anlamını taşıyabilir.

Temettü Fonları Nedir?

Temettü fonlarına yatırım yapılması ağırlıklı olarak Borsa İstanbul’da düzenli şekilde temettü dağıtan şirketlere yatırım yapılmaktadır. Bu fonlar genel olarak BIST temettü 25 endeksine paralel getiri sağlayabilmektedir. Seçilen fona göre değişkenlik göstermekle birlikte hisse senetlerinin temettü ödemeleri direkt olarak fona dahil olur.

Temettü Hisseleri ve Fonları Nasıl Alınır

Temettü hisselerini alabilmek için Burgan Yatırım'dan yatırım hesabınız olması gerekmektedir. On Bank üzerinden kolayca Burgan Yatırım’da hesap açabilirsiniz. Aynı zamanda On Bank üzerinden fon işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz.

* Sadece bilgi amaçlıdır, banka açısından bir bağlayıcılığı yoktur.

Deflasyon Nedir? Etkileri Nelerdir?

ON’u indirerek, şubeye gitmeden kazanmaya başlayın!

Hesap Aç