EN Mobil Menü
 

Kredi Kartları

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi kartlarınız ücretli midir?

Masraf komisyon bilgileri için tıklayınız.

Burgan Bank kredi kartımdan yıllık kart aidatı tahsil edilmiş. Bu aidat yasal mı?

Kredi kartı yıllık ücreti, Mevzuat ve Bankamızın sizinle imzalamış olduğu “Kredi Kartı Üyelik Sözleşmeleri” kapsamında alınmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili detaylı bilgi için Türkiye Bankalar Birliği’nin resmi web sitesinde de yer alan 5 Şubat 2007 tarihli kamuoyu duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Kredi kartı başvuru sonucum hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Başvuru sonucunuzu Şubelerimizden veya 0850 222 8 222 no’lu Çağrı Merkezimizden öğrenebilirsiniz.

Kredi kartım bana nasıl ulaştırılacak?

Kredi kartınız Bankamıza bildirdiğiniz tebligat adresinize kurye aracılığı ile gönderilerek imza karşılığı teslim edilecektir. Teslimat istediğiniz adreste değişiklik yapmak ya da kartınızın takibini gerçekleştirmek için 0850 222 8 222 nolu Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz.

Kredi kartımın limitini yükseltmek için ne yapmalıyım?

Limit artırım talebinizi Şubenize iletebilirsiniz.

Kredi kartımın limitini düşürmek için ne yapmalıyım?

Kredi kartı limitinizi düşürme talebinizi Şubenize iletebilirsiniz.

Ek kartlarla asıl kartın limiti ortak mıdır?

Ek kart limiti, asıl kart sahibinin talebine göre belirlenmekte ve asıl kart limitinin belirli bir oranı veya kısmını kullanmakta olup, ek kartların limiti asıl kart sahibi tarafından sınırlandırılabilmektedir.

Kredi kartımı kaybettim / çalındı. Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızın kaybolduğunu yada çalındığını fark etmeniz halinde vakit kaybetmeden 0850 222 8 222 no’lu Çağrı Merkezimizi aramanızı rica ederiz.

Ek kart talebim var, ne yapmalıyım?

0850 222 8 222 no’lu Çağrı Merkezimizden veya Şubelerimizden kredi kartınıza ait bir ek kart talep edebilirsiniz.

Kaç tane ek kart çıkartabilirim?

Herhangi bir adet sınırı bulunmamaktadır.

Kredi kartı ekstre bilgilerimi nereden öğrenebilirim?

Internet Bankacılığı’ndan veya 0850 222 8 222 no’lu Çağrı Merkezimizden kredi kartı ekstre bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Alışveriş/gecikme/nakit avans faizi ne demektir, nasıl hesaplanır?

Alışveriş faizi, TCMB tarafından belirlenen ve kalan dönem borcunuza uygulanacak azami aylık net faiz oranıdır.

Gecikme faizi, TCMB tarafından belirlenen ve asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması halinde, asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmına son ödeme tarihinden itibaren işletilen aylık net faiz oranıdır.

Hesap özetinizin toplam borcu son ödeme tarihine kadar ödenirse herhangi bir faiz işlemez.

Hesap özetinizin son ödeme tarihine kadar hiç ödeme yapmamanız veya eksik ödeme yapmanız halinde, hesap kesim tarihinden son ödeme tarihine kadar ödenmeyen toplam bakiyeye alışveriş faizi, son ödeme tarihinden itibaren asgari tutarın ödenmeyen kısmına gecikme faizi ve kalan bakiyeye alışveriş faizi uygulanır.

Ayrıca nakit çekim işlemlerinde, işlem tarihinden itibaren ödeme tarihine kadar alışveriş faizi uygulanır.

Asgari ödeme tutarı nedir? Nasıl hesaplanır?

8 Ekim 2013 tarihli Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelikte yapılan değişiklik uyarınca bireysel kredi kartlarında uygulanan asgari ödeme oranları aşağıdaki şekildedir;

LimitAsgari Ödeme Oranı
0 – 14.999 TL%30
15.000 – 19.999 TL%35
20.000 TL ve üzeri%40

Yeni tahsis edilen kredi kartlarında, kullanım başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık sürenin dolmasına kadar asgari ödeme oranı 40% olarak uygulanacaktır.

8 Ekim 2013 tarihli Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkındaki Yönetmelikte yapılan değişiklik uyarınca “Bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı son ödeme tarihine kadar; toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamaz ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulur”.

Kredi kartımdan bana ait olmayan harcama var. Ne yapmalıyım?

İtiraz ettiğiniz işlem(ler)i belirten imzalı şikayet yazınızı şubenize teslim edebilirsiniz veya 0212-357 08 08 / 0212-371 42 42 numaralı fakslara gönderebilirsiniz.

Kredi kartımı kapatmama rağmen neden ekstre geliyor?

Kredi kartı hesabınızda borç bakiyesi bulunması halinde ya da herhangi bir alacak kaydı oluştuğunda ekstre oluşturularak tebligat adresinize gönderilecektir.

Kredi kart borcumu nasıl ödeyebilirim?

Burgan Bank kredi kartı ödemelerinizi Şubelerimizden, Internet Bankacılığı’ndan, 0850 222 8 222 no’lu Çağrı Merkezimiz’den, Online bağlantılı PTT şubelerinden, Halkbank ATM ve Halkbank gişelerinden, diğer bankalardan EFT yaparak veya otomatik talimatı vererek ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı otomatik ödeme talimatımı nasıl verebilir / değiştirebilirim?

Otomatik ödeme talimatınızı 0850 222 8 222 no’lu Çağrı Merkezimizden ya da Şubelerimizden vereceğiniz bir talimatla değiştirebilirsiniz.

Kredi kartı otomatik ödeme talimatım var. Hesabımdan ne zaman tahsil edilir?

Kredi kartınıza ait otomatik ödeme talimatınız, tercih ettiğiniz ödeme seçeneğine göre borcunuzun asgari tutarı ya da tamamı şeklinde son ödem tarihinde tahsil edilir.

Ekstremin hesap kesim tarihini nasıl değiştirebilirim?

Hesap kesim tarihinizi 0850 222 8 222 Çağrı Merkezimizden ya da Şubelerimiz aracılığıyla değiştirebilirsiniz.

Kredi kartı ile yapılan işlemlerde herhangi bir sektör/taksit kısıtlaması bulunmakta mıdır?

27.09.2016 tarihinde 29840 nolu Resmi Gazete'de yayımlanan "BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK" gereği; 

Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığında borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez. Bu süre; kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanır. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz. 

Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez.