İNTERNET ŞUBE
EN Mobil Menü

İnternet Bankacılığı

Yapabileceğiniz İşlemler

İşlem Limitleri

Güvenlik

Güvenlik

Telefonunuz Çaldığında

Kendisini hakim, savcı, polis, asker, bankacı gibi tanıtıp, hesabınızın kötü niyetli kişilerin (terör, hırsız, dolandırıcı) eline geçtiğini belirterek kişisel bilgilerinizi almaya çalışan, hesabınızdaki parayı kendilerine ulaştırmanızı isteyen dolandırıcılar olabilir. Bu gibi durumlarda bu kişilere itibar etmeyerek, durumu bağlı bulunduğunuz güvenlik birimine (polis, jandarma) bildirmeniz önemlidir. .

Güvenli İnternet Bankacılığı

İnternet Bankacılığında güvenliğinizi sağlamak için ihtiyacınız olan bilgileri sayfamızda hazırladık. Bu bilgileri dikkatle okuyarak, önlemlerinizi almanız durumunda İnternet saldırılarına karşı korunabilir, İnternet dünyasında kendinizi güvende hissederek, güvenli İnternet Bankacılığı hizmetlerimizi kullanabilirsiniz.

Zararlı Yazılımlara Dikkat

Kullanıcı yetkilendirme ve parola bilgilerini çalmak amacıyla kullanılan çeşitli zararlı yazılımların ülkemizde faaliyet gösteren bankacılık web sitelerini de hedef aldığı tespit edilmiştir. Bilgisayarınızı ve cep telefonunuzu zararlı yazılımlara karşı koruyan anti-virüs yazılımı kullanmanız güvenliğiniz açısından önemlidir.

Tek Kullanımlık Şifre Hakkında

14 Eylül 2007 tarih ve 26643 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönetiminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin BDDK Tebliği gereği "Tek Kullanımlık Şifre" zorunlu hale gelmiştir.

Bu işlemlerle ilgili güncelleme ve değişiklikleri İnternet ve Mobil Bankacılık "Profil ve Ayarlar>Güvenlik Ayarları" menüsünden yapabilirsiniz.

"Tek Kullanımlık Şifre" gönderimleri Bankamız sistemlerinde kayıtlı olan cep telefon numaranıza yapılacaktır. Bu nedenle cep telefon bilginizin bankamız kayıtlarında doğru ve güncel olması önemlidir. Cep telefonu numaranızı güncellemek için 0850 222 8 222 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu uygulama kapsamında tarafınıza gönderilecek olan SMS'ler ücretsizdir.

Sisteme giriş

 • T.C. Kimlik / Vergi Numarası (Sadece Bireysel Müşterilerimiz) ile şifreniz ve cep telefonuna gönderilen tek kullanımlık şifre girilerek İnternet veya Mobil Bankacılığa giriş yapabilirsiniz.
 • İnternet ve Mobil Bankacılığına ilk giriş yapıldığı zaman E-Parola değiştirme işlemi zorunludur.
 • Bu aşamadan sonra İnternet ve Mobil Bankacılığı kullanımınıza açılır.
E Parola

Sizin tarafınızdan İnternet Bankacılığına giriş için kullanılan ve ilk giriş sırasında değiştirme zorunluluğu numaralardan oluşan altı haneli koddur.

 • Parola altı (6) haneli rakamdan oluşur.
 • Tahmin edilmesi kolay olan numara ve tarihlerden parola oluşturmamanızı öneririz. Parola için arka arkaya çok sayıda ardışık veya aynı rakamlar seçilemez.
 • Güvenliğiniz açısından, belirleyeceğiniz yeni parola önceki beş parola ile aynı olamaz.
 • Parola sisteme en fazla 3 kere yanlış girilir. Güvenlik doğrulaması adımları izleyerek hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığına girişte T.C Kimlik / Vergi Numarası ve Şifrenize ek olarak SMS'le 6 haneli Tek Kullanımlık Şifre gönderilmektedir. Bu şifrenin de ekranda girilmesi gerekmektedir.

Güvenlik Resmi

İnternet Bankacılığına ilk girişinizde sahte sitelere giriş yapmanızı engellemek amacıyla bir güvenlik resmi seçersiniz. Farklı bir resim görüntülendiği durumunda hiçbir işlem yapmayarak, 0850 222 8 222 numaralı Müşteri İletişim Merkezimiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

SMS Şifresi

İnternet Bankacılığından yaptığınız bazı finansal işlemler ve güvenlik ayarı değişikliklerini cep telefonunuza gelecek 6 haneli işlem şifresi ile onaylayabilirsiniz. Gönderilen SMS’ler ücretsizdir.

İnternet Bankacılığına Giriş Bilgisi

İnternet Bankacılığına her girişinizde son başarılı/başarısız giriş bilgilerinizi giriş yaptığınız tarih ve saat olarak IP adresinizle görebilirsiniz. Böylelikle olağandışı bir giriş bilgisinden haberiniz olur.

SSL Şifreleme Teknolojisi

İnternet Bankacılığı ortamında, internet üzerinde karşılıklı iki taraf arasında oluşan bilgi alışverişinin belirli bir yöntemle şifrelenerek (128 bit) gerçekleştirilmesini sağlayan protokol kullanılmaktadır.

Otomatik Kapama Sistemi

İnternet Bankacılığı oturumunuzun belirli süre hareketsiz kaldığı durumlarda, güvenliğiniz açısından oturumunuz otomatikman kapatılmaktadır.

Güvenli internet bankacılığı işlemleri; hem bizim hem de sizlerin alacağı önlemler sayesinde mümkün olacaktır. Bankamızın sağladığı güvenlik önlemleri haricinde sizlerin de dikkat etmesi gereken bazı konuları aşağıda sıraladık;

 • Size gelen güvenilirliği belirsiz e-postalardan verilen linkler ile internet bankacılığına girmeyiniz. Sadece Burgan Bank resmi sitesinde bulunan (www.burgan.com.tr) "Burgan Dijital" ikonuna tıklayarak giriniz.
 • Size gelen e-postalarda şifreniz ya da diğer kişisel bilgileriniz istenirse ya da bu bilgileri isteyen sayfalara bağlantı (link) verilirse kesinlikle girmeyiniz.
 • Biz, sizden hiçbir şekilde e-postayla bilgi talep etmemekte ve bağlantı (link) yollamamaktayız. Eğer böyle bir e-posta alırsanız guvenlik@burgan.com.tr adresine göndererek bizimle iletişime geçiniz.
 • İnternet Bankacılığı giriş şifreniz kolay tahmin edilebilir kişisel bilgilerinizden (doğum tarihi, art arda sayılar vb.) oluşturmayınız.
 • Kişisel bilgilerinizi ya da şifrenizi kesinlikle kimseyle paylaşmayınız, yazılı olarak tutmayınız, internet bankacılığına girerken şifrenizi kimseye göstermeyiniz.
 • Her yerde aynı şifreyi kullanmayınız. Örn: E-posta adresinize erişmek için kullandığınız şifreniz ile internet bankacılığında kullandığınız şifre aynı olmamalıdır.
 • İnternet bankacılığı oturumu belli bir süre sonra otomatik olarak kapanıyor olsa da, Güvenli Çıkış butonuna basmadan bilgisayarınızın başından ayrılmayınız.
 • Yeni veya değiştirilen şifreler sadece numaralardan oluşturulacaktır.
 • Bilgisayar güvenliği olmayan veya güvenliğinden emin olmadığınız (internet cafe gibi) ortamlardan internet bankacılığına girmemeye özen gösteriniz.
 • Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin (Windows, Linux, IOS vb.) yayıncısının web sitesinden güncellemeleri indirerek işletim sisteminizin olası güvenlik açıklarını kapatınız.
 • Bilgisayarınıza anti virüs ve anti spyware yazılımları kurmanız ve bu yazılımları güncel tutmanız güvenliğiniz açısından önemlidir.
 • Bilgisayarınıza İnternet Güvenlik Duvarı (Firewall) programını kurarak bilginiz dışında bilgisayarınızdan başka bir kullanıcıya dosya gönderilmesini ya da bilgisayarınıza uzaktan erişimi önlemiş olursunuz.
 • Web tarayıcınızın sağ alt ya da üst köşesindeki 128 bit SSL güvenlik uyarısına (Internet Explorer: Firefox: ) dikkat ediniz. Bu simgeyi görmediğiniz takdirde kesinlikle giriş yapmayınız.
 • Bilgisayarınıza lisanssız ya da kaynağı belli olmayan yazılımları yüklemeyiniz.
 • Güvenli olmayan web sitelerinden dosya ya da program indirmeyiniz.
 • Güvenliğiniz için belli periyotlarda şifrenizi değiştirmenizi zorunlu kılıyoruz. Ancak siz de istediğiniz zaman Kullanıcı Adı ve E-Parola değiştirebilirsiniz.
 • Hesap hareketlerinizi kontrol ediniz. Size ait olmadığını düşündüğünüz bir işlem gördüğünüz takdirde zaman kaybetmeden 0850 222 8 222 numaradan bizimle iletişime geçiniz.
 • İnternet bankacılığına her girişte, son başarılı giriş tarihini ve son başarısız denemenin yapıldığı tarihi kontrol ediniz.
 • İnternet Bankacılığımızı ziyaretiniz boyunca anlık mesajlaşma programlarınızı (Messenger, Whatsapp, Gtalk, vb) kapalı tutunuz.
 • İnternet şubesine girişlerde sertifika yüklemesi, telefonu numarası ve/veya marka-model bilgisi istememekteyiz, bu tip bir durumla karşılaştığınızda 0850 222 8 222 numaradan bizimle iletişime geçiniz.

Güvenliğiniz İçin Sağladığımız Olanaklar;

Güvenlik Yönetimi

İnternet bankacılığımıza giriş yaptıktan sonra " Profil ve Ayarlar>Güvenlik Ayarları " menüsünden istediğiniz zaman İnternet Bankacılığı giriş şifrenizi değiştirebilir ya da SMS-Bildirim gönderim ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası (128 Bit SSL şifreleme)

İnternet üzerinde kişisel bilgilerinizin bankamıza ulaşmasını sağlarken uluslararası standartlarda bir şifreleme sistemi kullanıyoruz. 128 bit SSL teknolojisi, bilgilerinizin şifrelenerek sizin bilgisayarınızdan bankamız sunucularına internet üzerinde güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Oturum Süresi Kontrolü

İnternet bankacılığımızda belli bir süre işlem yapmadığınız takdirde oturumunuz otomatik olarak sonlandırılmaktadır. Bu şekilde 3. şahısların internet bankacılığı hesabınızı kullanması engellenmektedir.

Destek

Sıkça Sorulan Sorular

Elektronik ve Mobil İşlemler