EN Mobil Menü
 

İnternet Bankacılığı

Yapabileceğiniz İşlemler

İşlem Limitleri

Güvenlik

Güvenlik

İnternet Bankacılığı Güvenliği

Burgan Bank olarak, İnternet güvenliğinizi sağlamak için, ihtiyacınız olan bilgileri sayfamızda hazırladık. Bu bilgileri dikkatle okuyarak, önlemlerinizi almanız durumunda Internet saldırılarına karşı korunabilir, Internet dünyasında kendinizi güvende hissederek, güvenli İnternet Bankacılığı hizmetlerimizi kullanabilirsiniz.

Zararlı Yazılımlar Hakkında

Kullanıcı yetkilendirme ve parola bilgilerini çalmak amacıyla kullanılan çeşitli zararlı yazılımların ülkemizde faaliyet gösteren bankacılık web sitelerini de hedef aldığı tespit edilmiştir.

Tek Kullanımlık Şifre Hakkında

14 Eylül 2007 tarih ve 26643 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönetiminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin BDDK Tebliği gereği "Tek Kullanımlık Şifre" zorunlu hale gelmiştir.

Bu işlemlerle ilgili güncelleme ve değişiklikleri İnternet Şubesi "güvenlik ayarlarım" menüsünden yapabilirsiniz.

"Tek Kullanımlık Şifre" gönderimleri Bankamız sistemlerinde kayıtlı olan cep telefon numaranıza yapılacaktır. Bu nedenle cep telefon bilginizin bankamız kayıtlarında doğru ve güncel olması önemlidir. Cep telefonu numarasnızı güncellemek için herhangi bir Burgan Bank Şubesi'ne gitmeniz yeterlidir.

Bu uygulama kapsamında tarafınıza gönderilecek olan SMS'ler ücretsizdir.

Sisteme giriş

 • Kullanıcı Adı veya T.C. Kimlik Numarası (Sadece Bireysel Müşterilerimiz) ile E-Parola ve cep telefonuna gönderilen tek kullanımlık şifre girilerek Burgan Bank İnternet Bankacılığı'na giriş yapılır.
 • Internet Bankacılığı’na ilk giriş yapıldığı zaman E-Parola değiştirme işlemi zorunludur.
 • Bu aşamadan sonra Burgan Bank İnternet Bankacılığı müşterinin kullanımına açılır.

E-Parola unutulması durumunda İnternet Bankacılığı için gerekli başvurunun yeniden yapılması gerekmektedir.


E Parola

Müşteri tarafından Internet Bankacılığı’na giriş için kullanılan ve ilk giriş sırasında değiştirme zorunluluğu bulunan beş haneli nümerik koddur.

 • Parola en az beş en çok yirmibeş rakamdan oluşur.
 • Parola için arka arkaya çok sayıda ardışık veya aynı rakamlar seçilemez.
 • Yeni parola önceki beş parola ile aynı olamaz.
 • Şifre sisteme en fazla 3 kere girilir.
 • Şifre, 62 günlük kullanımın ardından yenilenir.

İnternet Bankacılığına girişte Kullanıcı Adı ve E-Parola'ya ek olarak SMS'le 6 haneli Tek Kullanımlık Şifre gönderilmektedir. Bu şifrenin de ekranda girilmesi gerekmektedir.

Güvenlik Resmi

İnternet Bankacılığına ilk girişinizde sistemin size sunduğu Güvenlik Resimlerinden birini seçerek sahte sitelere giriş yapmanızı engellemek amaçlanmaktadır. İnternet Bankacılığına giriş sırasında SMS şifresi giriş ekranında seçtiğiniz resim görüntülenerek, güvenlik amaçlanmaktadır. Farklı bir resim görüntülendiği durumda işleme devam edilmeyerek, Banka Çağrı Merkezi’ni aramanız gerekmektedir.

SMS İşlem Şifresi

İnternet Şubesi üzerinden yaptığınız bazı finansal işlemlerde ve güvenlik ayarı değişikliklerinde cep telefonunuza gelecek 6 haneli işlem şifresi ile işleminizi onaylayabilirsiniz. Yapacağınız SMS ayarı ile dilerseniz SMS şifresi sorulan tüm işlemlerde (işlem bazlı), dilerseniz açılan her oturum için bir defaya mahsus (oturum bazlı) SMS şifresi alıp diğer işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Gönderilen SMS'ler ücretsizdir.

IP Kısıtlaması

Sadece kendi belirlediğiniz bilgisayarlardan internet bankacılığına giriş yapılmasını sağlayabilir, diğer bilgisayarlardan internet bankacılığına erişimini kapatarak ek güvenlik sağlayabileceksiniz. IP Kısıtlamasını sadece sabit (statik) IP'ye sahip müşterilerimiz kullanmalıdır.

Son 5 IP ve Son 5 Finansal İşlem

İnternet bankacılığına her girişte son başarılı/başarısız giriş yaptığınız tarihi ve saati IP adresinizle birlikte görebilirsiniz. Bu şekilde olağandışı bir girişten haberiniz olacaktır.

SSL Şifreleme Teknolojisi

Burgan Bank İnternet Bankacılığı ortamında, internet üzerinde karşılıklı iki taraf arasında oluşan bilgi alışverişinin belirli bir yöntemle şifrelenerek (128 bit) gerçekleştirilmesini sağlayan protokol kullanılmaktadır.

Otomatik Kapama Sistemi

Burgan Bank İnternet Bankacılığı ortamında, yaptığınız işlemlere belirli bir süre ara vermeniz durumunda bağlantınız sistem tarafından otomatik olarak kesilmektedir.

Güvenli bir internet bankacılığı hizmeti sağlamak hem bankamızın hem de müşterilerimizin alacağı önlemler sayesinde mümkün olacaktır. Bankamızın siz müşterilerine sağladığı güvenlik önlemlerinin yanı sıra müşterilerimizin de kendilerine düşen görev ve sorumlulukların bilincinde olmaları ve buna göre tedbirli davranmaları büyük önem taşımaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Size gelen e-postalardan verilen linkler ile internet bankacılığına girmeyiniz. Sadece Burgan Bank resmi sitesinde bulunan (www.burgan.com.tr) "İnternet Bankacılığı Giriş" ikonuna tıklayarak giriniz.
 • Size gelen e-postalarda kullanıcı adı, E-Parola ya da diğer kişisel bilgileriniz istenirse ya da bu bilgileri isteyen sayfalara bağlantı (link) verilirse kesinlikle girmeyiniz.
 • Burgan Bank müşterilerinden hiçbir şekilde e-postayla bilgi talep etmemekte ve bağlantı (link) yollamamaktadır. Eğer böyle bir e-posta alırsanız guvenlik@burgan.com.tr adresine gönderiniz ve ardından derhal siliniz.
 • Kullanıcı Adı ve E-Parola kolay tahmin edilebilir kişisel bilgilerinizden (doğum tarihi, art arda sayılar vb.) oluşturmayınız.
 • Kişisel bilgilerinizi, Kullanıcı Adı ya da E-Parola kesinlikle kimseyle paylaşmayınız, bir yerde yazılı olarak tutmayınız, internet bankacılığına girerken kimseye göstermeyiniz.
 • Her yerde aynı kullanıcı adı ve E-Parola kullanmayınız. Örn: E-posta adresinize erişmek için kullandığınız kullanıcı adı ve E-Parola ile internet bankacılığında kullandığınız kullanıcı adı ve E-Parola aynı olmamalıdır.
 • İnternet bankacılığı oturumu belli bir süre sonra otomatik olarak kapanıyor olsa da, Güvenli Çıkış butonuna basmadan bilgisayarınızın başından ayrılmayınız.
 • Yeni veya değiştirilen şifreler sadece numerik oluşturulacaktır.
 • Bilgisayar güvenliği olmayan veya güvenliğinden emin olmadığınız (internet cafe gibi) ortamlardan internet bankacılığına girmemeye özen gösteriniz.
 • Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin (Windows, Linux vb.) yayıncısının web sitesinden güncellemeleri indirerek işletim sisteminizin olası güvenlik açıklarını kapatınız.
 • Bilgisayarınıza anti virüs ve anti spyware yazılımları kurmanız ve bu yazılımları güncel tutmanız güvenliğiniz açısından önemlidir.
 • Bilgisayarınıza İnternet Güvenlik Duvarı (Firewall) programını kurarak bilginiz dışında bilgisayarınızdan başka bir kullanıcıya dosya gönderilmesini ya da bilgisayarınıza uzaktan erişimi önlemiş olursunuz.
 • Web tarayıcınızın sağ alt ya da üst köşesindeki 128 bit SSL güvenlik uyarısına (Internet Explorer: , Firefox: ) dikkat ediniz. Bu simgeyi görmediğiniz takdirde kesinlikle giriş yapmayınız.
 • Bilgisayarınıza lisanssız ya da kaynağı belli olmayan yazılımları yüklemeyiniz.
 • Güvenli olmayan web sitelerinden dosya ya da program indirmeyiniz.
 • Belli periyotlarda şifrenizi değiştirmenizi zorunlu kılıyoruz. Ancak siz de istediğiniz zaman Kullanıcı Adı ve E-Parola değiştirebilirsiniz.
 • Hesap hareketlerinizi kontrol ediniz. Size ait olmadığını düşündüğünüz bir işlem gördüğünüz takdirde zaman kaybetmeden şubenizle temasa geçiniz.
 • İnternet bankacılığına her girişte, son başarılı giriş tarihini ve son başarısız denemenin yapıldığı tarihi kontrol ediniz.
 • Güvenliğiniz için sanal klavyeyi kullanırken "Bekleyerek Giriş" seçeneğini tercih ediniz.
 • İnternet Bankacılığımızı ziyaretiniz boyunca anlık mesajlaşma programlarınızı ( MSN, ICQ, Gtalk, vb) kapalı tutunuz.
 • Telefonda kendisini Savcı, Hakim, Polis gibi kamu personeli olarak tanıtan şahısların para ve TL Yükleme taleplerine itibar etmeyiniz ve en yakın emniyet birimi ile irtibata geçiniz.
 • İnternet şubesine girişlerde sertifika yüklemesi, telefonu numarası ve/veya marka-model bilgisi istememekteyiz, bu tip bir durumla karşılaştığınızda şubeniz veya 0850 222 8 222 ile iletişime geçiniz.

Güvenlik Duyuruları

Güvenliğiniz İçin

Güvenli İnternet Bankacılığı için Bankamızın Sağladığı Olanaklar

Güvenlik Yönetimi

İnternet bankacılığımıza giriş yaptıktan sonra "Güvenlik Ayarları" menüsünden istediğiniz zaman E-Parola’nızı değiştirebilir, IP kısıtlaması, Zaman/Tatil Kısıtlaması ya da Hesap Kısıtlama ayarı yapabilir ya da SMS gönderim ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Sanal Klavye

Her türlü şifre girişlerinde Sanal Klavyemizi kullanabilirsiniz. Sanal klavye, kullanıcı adı ve şifrenizin ele geçirilmesini sağlayan Keylogger türü zararlı yazılımlardan korunmanızı sağlar.

Güvenlik Sertifikası (128 Bit SSL şifreleme)

İnternet üzerinde kişisel bilgilerinizin bankamıza ulaşmasını sağlarken uluslararası standartlarda bir şifreleme sistemi kullanıyoruz. 128 bit SSL teknolojisi, bilgilerinizin şifrelenerek sizin bilgisayarınızdan bankamız sunucularına internet üzerinde güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Oturum Süresi Kontrolü

İnternet bankacılığımızda belli bir süre işlem yapmadığınız takdirde oturumunuz otomatik olarak sonlandırılmaktadır. Bu şekilde 3. şahısların internet bankacılığı hesabınızı kullanması engellenmektedir.

Destek

Demo

Sıkça Sorulan Sorular